„Nejprve tanči, pak mysli! To je přirozený pořádek věcí.“ Samuel Beckett

Druhy tance

Kurzy tance | Ceny a termíny | Přihláška

  • Standartní tance- Waltz, Tango, Slowfoxtrot, Valčík, Quickstep
  • Latinskoamerické tance- Samba, Chacha, Rumba, Paso doble, Jive

Tanec se hodnotí podle těchto kritérií.

  • Základní rytmus
  • Tělesná linie
  • Pohyb
  • Rytmické vyjádření
  • Technika, práce nohou
  • Parketová moudrost

Vyučujeme od nejzákladnějších tanců. (Waltz, Tango, Valčík a Chacha, Rumba, Jive)

Charakteristika standartních tanců

Waltz

Tento tanec s sebou často přináší šťastné a romantické vzpomínky na mnoho lidí při teplých letních večerech, na krásnou plavnou hudbu a na všechno to, co dává životu smysl. Jeho jemné, rytmické melodie dál okouzlují duši nových generací a Waltz je dnes pevně zavedený a velmi oblíbený po celém světě.Říká se, že svůj život začal jako lidový tanec v Rakousku a jižním Německu. Základní figury jsou založeny na diagonálním vzorci, ze kterého vychází hladký pohyb po parketu v protisměru hodinových ručiček.

Soutěžní tanečník musí být v dobré kondici a musí mít i pevné kotníky, aby mohl předvést dobrý standardní Waltz a dosáhnout tak úspěchu při soutěžích.

Waltz je většinou první tanec, který se učí začátečníci v tanečních. Jednoduché složení základních figur, pravidelnost a dokonalé přenášení váhy jsou požadavkem při tomto tanci, který je v pomalém tempu a opakující se lehce poslouchatelné melodii a v nesynkopovaném rytmu. Sebedůvěra je tajemstvím úspěchu u každého tance. Jestliže dokážete slyšet hudbu a počítat do 3 i vy se můžete přidat do klubu tiše spokojených tanečníků Waltzu.

Tango

Na hudbě tanga je něco úžasně výjimečného, přináší atmosféru napjatého očekávání. Vytváří náladu tajemného dramatu propleteného naprostou konfrontací a neustálých proměn, které znovu a znovu nabízejí poznání, jemuž nelze odolat.

Tango je tanec předávaný po generace tanečníky Tanga má svůj původ v brlozích a zapadlých uličkách v Argentině. Po více než 100 let byl považován za příliš nemravný pro taneční sály. Začátkem 19. století se po úpravě stal v Evropě módním. Základní figury jsou snadné. Tajemstvím zachycení dramatu Tanga je zaujetí správného postoje a držení.

Valčík

Je pozoruhodné, že stoletý valčík stále ještě v plné síle udržuje a má mnoho ctitelů i v dnešní době, kdy mu dělají tak silnou konkurenci moderní tance. A to ještě odborníci tvrdí, že prapůvod valčíku je možno vystopovat už v tancích středověkých! Ovšem občas na tanečních zábavách vidíme, že jakmile se začne hrát valčík, parket se uvolní. Zmizí z něho – mládež. Je to škoda, protože právě valčík je vlastně takovou lučavkou královskou, která spolehlivě oddělí ryzího tanečníka od méně kvalitního. Skutečně dobrému tanečníku a tanečnici poskytuje valčík nejen požitek z tance, ale dá i vyniknout eleganci tanečního pohybu. Nedomnívejte se tedy, že valčík je starý tanec. Ne, valčík nestárne . . .

Počet taktů v minutě je 58 až 62. Vycházíme vždy na první dobu v taktu, a to tak, že začínáme tančit čelem do tanečního směru. Základní obraty vpravo a vlevo spojujeme valčíkovou chůzí. Ve valčíku je každá doba časově stejná.

Charakteristika latinsko-amerických tanců

Rumba

Rumba nebo správněji Kubánská rumba je bezpochyby nejoblíbenějším tanecem mezi převážnou většinou tanečníků latinskoamerických tanců. Během své dlouhé historie hrála rumba mnoho úloh. Na svém počátku to byl tanec plodnosti, během kterého tanečníci napodobovali námluvy ptactva a zvířat před pářením. Pozdější verze rumby polidštily tyto projevy na pocit vzrušení, výraznou hudbu s erotickým rytmem, kdy žena smyslnými a lákajícími pohyby přitahuje pozornost muže.

Jako většina latinskoamerických a afroamerických tanců pochází rumba z oblasti, kde se střetávají a vzájemně ovlivňují různé taneční i hudební kultury. Je to západoidické souostroví s Jižní Amerikou a USA. Na Kubě se dnes tančí několik druhů rumby – podle doby a místa vzniku. Také tempa těchto tanců jsou odlišná. Pohybují se v rozmezí 30 až 50 taktů za minutu. Typický rytmus zdůrazňuje řada bicích nástrojů jako timbales, conga a bongo – bubínky, claves – paličky, maracas – seříznutý bambus se zoubky a další, které zdůrazňují různé doby taktu. Z hlediska společenského tance dnes rozeznáváme dva druhy rumby – rychlejší a jednodušší square, tedy čtvercovou rumbu, jíž tančí široká veřejnost a pomalejší rumbu kubánskou, rytmicky i tanečně náročnou, obohacenou mnoha prvky klasického i jazzového tance. Ta je také soutěžním tancem. Rumba se tančí na 4/4 takt, tempo je 28 -32 taktů za minutu. V rytmické části hudby jsou používané různé nástroje zdůrazňující různé doby taktu.

Chacha

Kdo by neměl rád svižný rytmus latinsko-amerických tanců… Mezi velmi oblíbené patří bezesporu i Cha Cha, chcete-li ča ča. S tímto tancem se setká každý účastník tanečních kurzů, kde se naučí jeho základní krok a nezbývá nic jiného, než vyzvat svoji partnerku na taneční parket. Víte také alespoň něco málo o historii tohoto tance?Tento tanec původně známý jako tanec “Ča-ča-ča”. Se stal populární kolem roku 1954. Ča ča je odnoží tance mambo. V pomalém tempu mamba, si lidé více všímali výraznějších hudebních motivů, na které začali také tančit. Kroku, který používali, říkali “Trojité mambo”. Posléze se z něho stal samostatný tanec dnes známý jako ča ča.Tanec skládá se z tří rychlých kroků (trojitého kroku, nebo-li čača) a dvou pomalejších na první a druhou dobu.

Jive

Je to velice hravý a krásný tanec. Někteří tanečníci ho nemají zrovna v oblibě, poněvadž se tančí jako poslední a síly už docházejí. Ten kdo má, ale velice dobrou fyzičku je jeho Jive určitě velice precizní a rád si ho zatančí. Je to tanec velice rychlý, ale prvky, které se v něm tančí jsou skoro všechny jednoduché a hravé, které rozpálí nejen mladé, ale i ty kteří už toho v životě mají hodně za sebou.

Diskuze na Facebooku

Proč učíme tanec a jak?

Přijďte se k nám pobavit a naučit se novému… Tanec je výborným společenským zážitkem, při kterém se můžete odreagovat a užít si atmosféru ve společenském tancování.

Tanec je život

Provozuje: Veronika Šmiková
Telefon: +420 739 032 092
Email: veronika@tancete.cz
Facebook: Tancete.cz@Facebook.com